Ar ryte atsibundate neramus ir niūrus, o ne gerai pailsėjęs? Jus gali nustebinti žinojimas, kad dėl to gali būti kalti jūsų patalynės užvalkalai. Žinoma, yra daug dalykų, kurie prisideda prie jūsų miego kokybės: jūsų čiužinys, jūsų sveikata, išorinis triukšmas, jūsų mityba, jūsų kasdienė veikla ir daug daugiau. Tačiau jei nuolatos susimąstote, kodėl blogai miegate ir neatsibundate žvalūs, gali būti laikas atidžiau pažvelgti į savo patalynę ir ją pakeisti.
Patalynės siūlų tankis
Didelis siūlų tankis patalynėje nebūtinai reiškia, kad tai aukštos kokybės patalynės komplektai. Paprasčiau tariant, siūlų skaičius (tankis) yra vertikalių ir horizontalių siūlų, įaustų į audinį, skaičius kvadratiniame centimetre. Siūlų skaičius, didesnis nei 400–500, paprastai reiškia, kad audinys ir jo pluoštai buvo manipuliuoti, kad dirbtinai padidėtų siūlų skaičius. Taigi, nors patalynės gaminys techniškai turi daugiau pluošto kvadratiniame centimetre, kai kuriais atvejais patalynės kokybė iš tikrųjų yra daug prastesnė nei kitos patalynės, kurių siūlų skaičius mažesnis. Todėl neapsigaukite, jei jums siūlo neįprastai tankią patalyne internetu, greičiausiai čia tik dirbtinis pardavėjų triukas.
Audinių pasirinkimas
Kai kurios medžiagos jūsų miegą paverčia „vėsesniu“, nei kitos, todėl geriausi patalynės užvalkalai vasarai gali skirtis nuo žiemai skirtų. Sintetiniai audiniai sulaiko šilumą, todėl miegodami galite perkaisti. Tai gali lemti prastą miego kokybę, neramumą ir dažną pabudimą. Kokybiški medvilniniai užvalkalai yra labiau kvėpuojantys, patogesni ir leidžia savarankiškai reguliuoti temperatūrą, todėl miegas tampa daug ramesnis. Pirma medvilnė ir egiptietiška medvilnė yra dvi geriausios patalynės medvilnės ir nuostabiai vėsios šiltoms vasaros naktims. Medvilninę patalynę galima apdailinti įvairiais būdais, kurie suteikia papildomo komforto. Satino medvilnė yra labai minkšta ir maloni liesti. Drėgmę sugeriančią medvilnę gali rinktis tie, kurie miega linkę perkaisti. Kai kurie žmonės sako, kad patalynės spalva taip pat gali turėti įtakos jūsų miego kokybei. Žinoma, kad balta, kreminė, pilka, mėlyna ir violetinė patalynė sukuria raminančias ir atpalaiduojančias elegantiškas miego erdves. Iš esmės, patogiausi patalynės užvalkalai priklauso nuo asmeninių pageidavimų.
Patalynės priežiūra
Prieš miegą būtinai išskalbkite naują patalynę bent vieną kartą, kad pašalintumėte nešvarumus, audinio apdorojimo likučius ir patalynės priedus, tokius kaip krakmolas ar standinimo medžiagos, kurios galėjo būti naudojamos patraukliam jūsų daiktų pakavimui užtikrinti. Ir kreipkite dėmesį į tai, kokį ploviklį naudojate skalbdami patalynę. Jei naudojate itin kvepiančius produktus, jų kvapai arba dažai gali sudirginti odą ir kvėpavimo takus, o tai gali pakenkti jūsų miego kokybei. Daugumai žmonių patalynę geriausia plauti kas septynias ar dešimt dienų. Švari patalynė yra geriausia patalynė geram miegui, todėl būtinai dažnai ją skalbkite.
Kiti svarbūs dalykai
Ar svarstėte pakeisti patalynę, kad ji atitiktų metų laikus, kad karštu ar šaltu oru galėtumėte pasinaudoti geriausiomis patalynės audinių savybėmis? Daugelis žiemą naudoja jaukius trikotažo ar flanelės patalynės užvalkalus, o vasarą vėsią medvilninę patalynę, kad užtikrintų, jog jų miegas šiuo sezonu yra patogiausias – šiltas ar vėsus. Nepamirškite pakeisti patalynės komplektų kas 18–24 mėnesius. Dažnas skalbimas ir bendras dėvėjimas sukurs plonas dėmes, audinio trapumą ir bendrą nusidėvėjimą, dėl kurio jūsų patalynė gali būti nepatogi miegoti. Jei jūsų biudžetas neleidžia visiškai pakeisti patalynės užvalkalų, apsvarstykite galimybę įsigyti naujų pagalvių užvalkalų, kad atnaujintumėte ir patobulintumėte esamą patalynės rinkinį.
Remiantis neseniai atliktu moksliniu „Harvard Health“ tyrimu, mažiausiai 75 procentai žmonių bent keletą naktų per savaitę patiria blogą miegą. Išnagrinėję savo mitybą, sveikatą, miego erdvės atmosferą ir kitus veiksnius, skirkite šiek tiek laiko ir savo patalynei. Patalynės keitimas ir atnaujinimas gali būti greitas būdas užtikrinti, kad naktinis miegas būtų ramus, patogus ir prabangus.
Aukštos kokybės patalynę galima derinti su prabangiomis pagalvėmis, pasakiško patogumo čiužiniu ir antklodėmis, kad būtų sukurta klasikinė ir patogi erdvė, suteikianti vietą geram miegui. Investuokite į geriausią čiužinį, patalynę ir patalynės užvalkalus, kuriuos galite sau leisti. Pasirinkite medžiagas, tekstūras ir spalvas, kurios jums yra gražios ir patogios, kad patalynes komplektai džiugintų akį. Apsvarstykite savo paklodžių ir pagalvių užvalkalų audinį bei pačią antklodę. Kruopštus dėmesys detalėms sukurs prabangią patalynės kolekciją, kurią puoselėsite ilgus metus.
Nenuostabu, kad kokybiškas miegas kartais yra sunkiai pasiekiamas. Nors, galbūt, negalėsite kontroliuoti veiksnių, trukdančių jūsų miegui, galite priimti įpročius, skatinančius geresnį miegą. Pradėkite nuo šių paprastų patarimų:
- Laikykitės miego grafiko
Miegui skirkite ne daugiau kaip aštuonias valandas. Sveikam suaugusiam žmogui rekomenduojama miegoti tarp septynių – aštuonių valandų, kad jis pilnai pailsėtų. Norint pasiekti šį tikslą, daugumai žmonių tikrai nereikia daugiau nei aštuonių valandų lovoje.
Eikite miegoti bei kiekvieną dieną kelkitės tuo pačiu laiku. Stenkitės apriboti miego grafiko skirtumą savaitgaliais ne ilgiau kaip valandą. Nuoseklumas sustiprina jūsų kūno miego ir pabudimo ciklą.
Jei neužmiegate per maždaug 20 minučių, išeikite iš savo miegamojo ir darykite ką nors atpalaiduojančio. Skaitykite ar klausykitės raminančios muzikos. Grįžkite į lovą, kai pavargsite. Jei reikia, pakartokite.
- Atkreipkite dėmesį į tai, ką valgote ir geriate
Neikite miegoti alkani ar persivalgę. Ypač venkite sunkių ar gausių patiekalų bent porą valandų prieš miegą. Maistas gali jus išlaikyti budrius ir neatsipalaidavusius.
Nikotinas, kofeinas ir alkoholis taip pat nusipelno atsargumo priemonių. Stimuliuojantis nikotino ir kofeino poveikis trunka kelias valandas ir gali pakenkti kokybiškam miegui. Ir nors alkoholis gali sukelti mieguistumą, vėliau naktį jis gali sutrikdyti miegą.
- Sukurkite ramią aplinką
Sukurkite kambarį, kuris idealiai tinka miegoti. Dažnai tai reiškia vėsų, tamsų ir tylų. Dėl šviesos poveikio gali būti sunkiau užmigti. Venkite ilgai naudoti šviesą skleidžiančius ekranus prieš pat miegą, tokius, kaip planšetės, telefonai, kompiuteriai ar net televizoriai. Apsvarstykite galimybę naudoti kambarį tamsinančius atspalvius, ausų kištukus, ventiliatorių ar kitus prietaisus, kad sukurtumėte aplinką, atitinkančią jūsų poreikius.
Prieš miegą atlikdami raminančią veiklą, pavyzdžiui, išsimaudę vonioje ar naudodami atsipalaidavimo metodus, galite pagerinti miegą.
- Apribokite dienos miegus
Ilgas dienos miegas gali trukdyti naktiniam miegui. Jei nuspręsite miegoti, apsiribokite iki 30 minučių ir venkite to daryti vėlai.
Tačiau, jei dirbate naktimis, jums gali tekti užmigti vėlai dieną prieš darbą, kad padėtų užmigti. Trumpai tariant, laikas tarp miego ir trumpo nusnūdimo turi būti kuo ilgesnis, kad spėtumėte pavargti.
- Į savo kasdienybę įtraukite fizinę veiklą
Reguliarus fizinis aktyvumas gali pagerinti miegą. Tačiau venkite būti aktyviems per arti miego laiko, tuomet verčiau atsipalaiduokite, nei darykite fizinius pratimus.
Taip pat, gali būti naudinga kasdien praleisti kurį laiką lauke.
- Valdykite rūpesčius
Prieš miegą pabandykite išspręsti savo rūpesčius. Užsirašykite, kas jūsų galvoje, ir atidėkite tai rytojui.
Gali padėti streso valdymas. Pradėkite nuo pagrindinių dalykų, tokių kaip organizavimas, prioritetų nustatymas ir užduočių delegavimas. Meditacija taip pat gali palengvinti nerimą.
Beveik kiekvienam žmogui kartais būna bemiegė naktis, tačiau jei dažnai kyla miego sutrikimų, kreipkitės į gydytoją. Visų pagrindinių priežasčių nustatymas ir gydymas gali padėti jums geriau išsimiegoti. Tačiau, turėkite omenyje, kad investuoti į gerą čiužinį, kokybiškas pagalves ir kokybiska patalyne internetu tikrai verta, nes tai prisideda prie ramaus nakties miego ir bendros savijautos. Pagalvokite apie visus veiksnius, kurie gali trukdyti gerai išsimiegoti – nuo streso darbe ir šeimos pareigų iki netikėtų iššūkių, tokių kaip ligos.